vineri, 3 februarie 2012

In toiul iernii vrajbei noastre se instaleaza si iarna demografica

In toiul iernii vrajbei noastre se instaleaza si iarna demografica: Ocupati cu viscolul, zapada si gerul, riscam sa nici nu mai simtim iarna demografica pe care ne-o anunta, iata, primele rezultate ale recensamantului. Suntem 19 milioane, ca in 1966: e, de altfel, singurul punct de vedere din care putem spune ca am anulat efectele ceausismului. Dar impresia e inselatoare. Din 1966 incoace Romania a crescut si apoi a scazut cu 4 milioane de oameni si a avortat peste 20 de milioane de copii. Vina tragica este impartita intre politica natalista scelerata dusa de Ceausescu si relativismul moral care a insotit-o si i-a supravietuit.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu