Parlamentarii toacă cu nonşalanţă banii românilor. Nici măcar pe timp de criză, cei mai privilegiaţi dintre bugetari nu au renunţat la vizite de lucru şi deplasări externe exorbitante. Pakistan, Tadjikistan, Qatar, Congo, China, Cambodgia, Coreea, Vietnam, Senegal sau Panama, sunt câteva dintre ţările vizitate de senatori şi deputaţi pe parcursul primelor zece luni ale anului 2011. Bineînţeles, destinaţiile menţionate s-au adăugat deja „banalelor“ Franţa, Belgia, Germania, Elveţia şi SUA.
Doar în luna octombrie (ultima lună pentru care sunt prezentate cheltuielile aleşilor), senatorii şi deputaţii au întreprins 63 de "vizite de lucru" şi au cheltuit aproape 470.000 lei (deputaţii 280.265 lei, senatorii 189.620 lei), aproximativ 110.000 de euro.
În unele cazuri, nici măcar nu au căutat vreun pretext (adunare, conferinţă, etc.) pentru plecare. Scrie doar "vizită oficială", eventual sub "umbrela" relaţiilor bilaterale internaţionale. Cea mai scumpă a fost vizita în SUA a vicepreşedintelui Senatului Cristian Diaconescu. Pentru o săptămână în SUA, Senatul a cheltuit 22.464 lei, din care 2.055 diurnă, 3.133 cazarea şi 17.275 transportul.
Deputaţii au făcut vizite Doha, capitala Quatarului (Ciprian Luca), Varşovia (Marius Spînu şi Tudor Ciuhodaru), Stockholm (Iulian Iancu şi Istvan Antal), Limassol (Dan Zătreanu), Dubrovnik (Rodica Nassar, Victor Paul Dobre şi Miron Ignat), pe lângă destinaţiile uzuale,
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu